Barbenheimer dominated the night; check out the winners of the Critics Choice Awards 2024

One week after the Golden Globes 2024the Critics Choice Awards dominated last Sunday night (14) rewarding the best films, series and personalities in Hollywood, but this time the most renowned critics themselves evaluated these productions.

In case you missed the live awards show, we’ve gathered all the winners and nominees in this list.

*Winners will be in bold and “WINNER” before the name

Spoiler: Barbie and Oppenheimer dominated the night.

Best movie

WINNER – “Oppenheimer” (Universal Pictures)

Flower Moon Assassins” (Apple Original Films/Paramount Pictures)

Maestro” (Netflix)

“Past Lives” (A24)

Barbie” (Warner Bros.)“

“Poor Creatures” (Searchlight Pictures)“

“American Fiction” (MGM)

“The Rejected” (Focus Features)

“Saltburn” (Amazon MGM Studios)

“A Cor Púrpura” (Warner Bros.)

Best Director

Bradley Cooper – “Maestro”

Greta Gerwig – “Barbie”

Yorgos Lanthimos – “Poor Creatures”

VENCEDOR – Christopher Nolan – “Oppenheimer”

Martin Scorsese – “Killers of the Flower Moon”

Alexander Payne — “The Rejected”

Best Screenplay

WINNER – “Barbie” — Greta Gerwig, Noah Baumbach

“Past Lives” – Celine Song

“Air” — Alex Convery

“The Rejected” – David Hemingson

“Maestro” — Bradley Cooper, Josh Singer

“Secrets of a Scandal” — Samy Burch

Best Actor

Bradley Cooper – “Maestro”

Cillian Murphy – “Oppenheimer”

Leonardo DiCaprio – “Killers of the Flower Moon”

Colman Domingo – “Rustin”

WINNER – Paul Giamatti — The Rejected

Jeffrey Wright — American Fiction

Best actress

Poor Things
(Disclosure)

Lily Gladstone – “Killers of the Flower Moon”

Carey Mulligan – “Maestro”

Sandra Hüller – “Anatomy of a Fall

Greta Lee – “Past Lives”

WINNER – Emma Stone – “Poor Creatures”

Margot Robbie – “Barbie”

Best Supporting Actor

Robert DeNiro – “Killers of the Flower Moon”

WINNER – Robert Downey Jr.- “Oppenheimer”

Ryan Gosling – “Barbie”

Charles Melton – “Secrets of a Scandal”

Mark Ruffalo – “Poor Creatures”

Sterling K. Brown — “American Fiction”

Best Supporting Actress

Emily Blunt – “Oppenheimer”

Danielle Brooks – “A Cor Púrpura”

Jodie Foster – “Nyad”

Julianne Moore – “Secrets of a Scandal”

America Ferrera – “Barbie”

WINNER – Da’Vine Joy Randolph – “The Rejected”

Best Child Actor/Actress

WINNER – Dominic Sessa — “The Rejected”

Abby Ryder Forston — “Are You There God? It’s Me, Margaret”

Ariana Greenblatt — “Barbie”

Calah Lane — “Wonka”

Milo Machado Graner — “Anatomy of a Fall”

Madeleine Yuna Voyles — Resistance

Best Cast

WINNER – “Oppenheimer”

“Air”

“Barbie”

“A Cor Purple”

“The Rejected”

“Killers of the Flower Moon”

Best Adapted Screenplay

VENCEDOR – “American Fiction” — Cord Jefferson

“Are You There God? It’s Me, Margaret” — Kelly Fremon Craig

“All of Us Strangers” — Andrew Haigh

“Killers of the Flower Moon” — Martin Scorsese, Eric Roth

“Poor Creatures” — Tony McNamara

“Oppenheimer” — Christopher Nolan

Best Photography

VENCEDOR – Hoyte van Hoytema – “Oppenheimer”

Matthew Libatique – “Master”

Rodrigo Prieto – “Barbie”

Rodrigo Prieto – “Assassins of the Flower Moon”

Robbie Ryan – “Poor Creatures”

Linus Sandgren – “Saltburn”

Best Production Design

VENCEDOR – Sarah Greenwood, Katie Spencer – “Barbie”

Suzie Davies, Charlotte Dirickx – “Saltburn”

Ruth De Jong, Claire Kaufman – “Oppenheimer”

Jack Fisk, Adam Willis – “Killers of the Flower Moon”

James Price, Shona Heath, Szusza Mihalek – “Pobres Criaturas”

Adam Stockhausen, Kris Moran – “Asteroid City”

Best Edition

WINNER – Jennifer Lame – “Oppenheimer”

William Goldenberg – “Air”

Nick Houy – “Barbie”

Yorgos Mavropsaridis – “Poor Creatures”

Thelma Schoonmaker – “Killers of the Flower Moon”

Michelle Tesoro – “Maestro”

Best Costume Design

VENCEDOR – Jacqueline Durran – “Barbie”

Lindy Hemming – “Wonka”

Francine Jamison-Tanchuck – “A Cor Purple”

Holly Waddington – “Poor Creatures”

Jacqueline West – “Killers of the Flower Moon”

Janty Yates, David Crossman – “Napoleon”

Best Hair and Makeup

WINNER – “Barbie”

“A Cor Purple”

“Maestro”

“Oppenheimer”

“Poor Creatures”

“Priscilla”

Best Visual Effect

WINNER – “Oppenheimer”

“Resistance”

“Guardians of the Galaxy Vol.3”

“Mission Impossible: Reckoning – Part 1”

“Poor Creatures”

“Spider-Man: Across the Spider-Verse”

Best Comedy Film

WINNER – “Barbie”

“American Fiction”

“Fight Club for Girls”

“The Rejected”

“What time will I pick you up?”

“Poor Creatures”

Best Foreign Film

WINNER – “Anatomy of a Fall”

“Godzilla Minus One”

“Perfect Days”

“Snow Society”

“The Taste of Things”

“Zone of Interest”

Best television series, drama

The Crown” (Netflix)

“The Diplomat” (Netflix)

The Last of Us” (HBO)

The Morning Show” (Apple TV+)

WINNER – “Succession” (HBO)

“Star Trek: Strange New Worlds” (Paramount+)

“Loki” (Disney+)

“Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty” (HBO | Max)

Best Comedy Series

He doesn't regret it, though.
(Disclosure)

WINNER – “The Bear” (FX)“

“Abbott Elementary” (ABC)

“Only Murders in the Building” (Hulu)

“Barry” (HBO)

“The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

“Poker Face” (Peacock)

“Reservation Dogs” (FX)

“Shrinking” (Apple TV+)

“What We Do in the Shadows “(FX)

Best Actor in a Television Series, Drama

Pedro Pascal – “The Last of Us”

VENCEDOR – Kieran Culkin – “Succession”

Jeremy Strong – “Succession”

Tom Hiddleston – “Loki”

Ramón Rodríguez – “Will Trent” (ABC)

Timothy Olyphant – “Justified: City Primeval” (FX)

Best Actress in a Television Series, Drama

Bella Ramsey – “The Last of Us”

Aunjanue Ellis – “Justified: City Primeval” (FX)

VENCEDOR – Sarah Snook – “Succession”

Keri Russell – “The Diplomat” (Netflix)

Jennifer Aniston – “The Morning Show” (Apple TV+)

Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

Best Supporting Actor in a Drama Series

VENCEDOR – Billy Crudup – “The Morning Show” (Apple TV+)

Khalid Abdalla – “The Crown” (Netflix)

Ron Cephas Jones – “Truth Be Told “(Apple TV+)

Matthew MacFadyen – “Succession” (HBO | Max)

Ke Huy Quan – “Loki” (Disney+)

Rufus Sewell – “The Diploma”t (Netflix)

Best Supporting Actress in a Drama Series

No, Diana Is Not a Ghost in The Crown (But She Is There to Haunt You)
(Reproduction)

VENCEDOR – Elizabeth Debicki – “The Crown” (Netflix)

Nicole Beharie – “The Morning Show” (Apple TV+)

Sophia Di Martino – “Lok”i (Disney+)

Celia Rose Gooding – “Star Trek: Strange New Worlds” (Paramount+)

Karen Pittman – “The Morning Show” (Apple TV+)

Christina Ricci – “Yellowjackets” (Showtime)

Best Actress in a Comedy Series

VENCEDOR – Ayo Edebiri – “O Urso”

Natasha Lyonne – “Poker Face”

Quinta Brunson – “Abbott Elementary”

Rachel Brosnahan – “The Marvelous Sra. Maisel”

Bridget Everett – “Somebody Somewhere” (HBO | Max)

Devery Jacobs – “Reservation Dogs” (FX)

Best Actor in a Comedy Series

Bill Hader – “Barry”

Steve Martin – “Only Murders in the Building”

WINNER – Jeremy Allen White – “The Bear”

Kayvan Novak – “What We Do in the Shadows” (FX)

Drew Tarver – “The Other Two” (HBO | Max)

D’Pharaoh Woon-A-Tai – “Reservation Dogs” (FX)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

VENCEDOR – Ebon Moss-Bachrach – “O Urso” (FX)

Phil Dunster – “Ted Lasso” (Apple TV+)

Harrison Ford – “Shrinking” (Apple TV+)

Harvey Guillén – “What We Do in the Shadows” (FX)

James Marsden – “Jury Duty” (Amazon Freevee)

Henry Winkler – “Barry” (HBO | Max)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

VENCEDOR – Meryl Streep – “Only Murders in the Building” (Hulu)

Paulina Alexis – “Reservation Dogs” (FX)

Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” Prime Video)

Janelle James – “Abbott Elementary” (ABC)

Sheryl Lee Ralph – “Abbott Elementary” (ABC)

Jessica Williams – “Shrinking” (Apple TV+)

Best Limited Series

(Reproduction)

WINNER – “Treta”

“A Question of Chemistry”

“Daisy Jones & The Six”

“Travelling Companions”

“Fargo”

“Love and Death” (HBO | Max)

“A Murder at the End of the World” (FX)

“A Small Light” (National Geographic)

Best Television Film

WINNER – “Quiz Lady” (Hulu)

“The Caine Mutiny Court-Martial” (Showtime)

“Finestkind” (Paramount+)

“Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie” (Peacock)

“No One Will Save You” (Hulu)

“Reality” (HBO | Max)

Best Actor in a Limited Series or Television Film

Matt Bomer – “Companion Travelers”

David Oyelowo – “Lawmen: Bass Reeves”

VENCEDOR – Steven Yeun – “Treta”

Tom Holland – “The Crowded Room” (Apple TV+)

Tony Shalhoub – “Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie” (Peacock)

Kiefer Sutherland – “The Caine Mutiny Court-Martial” (Showtime)

Best Actress in a Limited Series or Television Film

Brie Larson – “A Question of Chemistry”

Juno Temple – “Fargo”

WINNER – Ali Wong – “Bullshit”

Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)

Carla Gugino – “The Fall of the House of Usher” (Netflix)

Bel Powley – “A Small Light” (National Geographic)

Sydney Sweeney – “Reality” (HBO | Max)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Television Film

WINNER – Maria Bello – “Treta” (Netflix)

Billie Boullet – “A Small Light” (National Geographic)

Willa Fitzgerald – “The Fall of the House of Usher” (Netflix)

Aja Naomi King – “A Question of Chemistry” (Apple TV+)

Mary McDonnell – “The Fall of the House of Usher” (Netflix)

Camila Morrone – “Daisy Jones & the Six” (Prime Video)

Best Supporting Actor in a Limited Series or Television Film

WINNER: Jonathan Bailey – “Fellow Travelers” (Showtime)

Taylor Kitsch – “Painkiller” (Netflix)

Jesse Plemons – “Love and Death” (HBO | Max)

Lewis Pullman – “A Question of Chemistry” (Apple TV+)

Liev Schreiber – “A Small Light” (National Geographic)

Justin Theroux – “White House Plumbers” (HBO | Max)

Best Foreign Series

(Reproduction)

VENCEDOR – “Lupin” (Netflix)

“Bargain” (Paramount+)

“The Lesson” (Netflix)

“The Good Mothers” (Hulu)

“The Interpreter of Silence” (Hulu)

“Mask Girl” (Netflix)

“Moving” (Hulu)

Best Talk Show

VENCEDOR – “Last Week Tonight with John Oliver” (HBO | Max)

“The Graham Norton Show” (BBC America)

“Jimmy Kimmel Live!” (ABC)

“The Kelly Clarkson Show” (NBC)

“Late Night with Seth Meyers” (NBC)

“The Late Show with Stephen Colbert” (CBS)

Best Comedy Special

WINNER – “John Mulaney: Baby J” (Netflix)

“Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool” (Netflix)

“Alex Borstein: Corsets & Clown Suits” (Prime Video)

“John Early: Now More Than Ever” (HBO | Max)

“Trevor Noah: Where Was I” (Netflix)

“Wanda Sykes – I’m an Entertainer” (Netflix)

Best Animated Series

I'll never skip this intro.
(Reproduction)

VENCEDOR – “Scott Pilgrim Takes Off” (Netflix)

“Bluey” (Disney+)

“Bob’s Burgers” (Fox)

“Harley Quinn” (HBO | Max)

“Star Trek: Lower Decks” (Paramount+)

“Young Love’ (HBO | Max)

Best Soundtrack

VENCEDOR – Ludwig Göransson – “Oppenheimer”

Jerskin Fendrix – “Poor Creatures”

Robbie Robertson – “Killers of the Flower Moon”

Michael Giacchino – “Sociedade da Neve”

Daniel Pemberton – “Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Mark Ronson, Andrew Wyatt – “Barbie”

Best Original Song

Barbie – “What Was I Made For?” por Billie Eilish e Finneas

Barbie – “Dance the Night” de Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson e Andrew Wyatt

Super Mario Bros. – The film – “Peaches” de Jack Black, Aaron Horvath, Michael Jelenic, Eric Osmond e John Spiker

WINNER – Barbie – “I’m Just Ken” por Mark Ronson, Andrew Wyatt

Wish – “This Wish”

Rustin – “Road to Freedom”

Best Animated Film

“How Do You Live?/The Boy and the Heron/O Menino e a Garça”

Elements” (Disney)

WINNER – “Spider-Man: Into the Spider-Verse” (Sony Pictures)

“Nimona”

“Wish” (Disney)

“Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem”


Subscribe to the channel IGN Brasil no Youtube and visit our pages on Facebook, Twitter, Instagram e Twitch!| Follow Bárbara Castro no Instagram.



The post first appeared on br.ign.com

Leave a comment